Вже два роки українські вчені працюють в режимі неповної зайнятості і йдуть в неоплачувану відпустку

  • Січень 9, 2018

Вже два роки поспіль українська наука працює в режимі неповної зайнятості, тобто люди працюють 5 днів на тиждень, а 3-4, і вони йдуть у відпустку за свій рахунок.

Про це в коментарі кореспонденту ГолосUA розповів голова профспілки працівників НАН України, кандидат філософських наук Анатолій Широков.

«Залежно від результатів атестації, до базового фінансування наукової установи буде додаватися додаткова грантова частина. Зовсім неефективних чекає або злиття з більш ефективними, або закриття. Незалежно від того, це університет чи академічну установу, але якщо там працюють нормальні вчені, а не «недотепи», то їх можна перевести на роботу в більш просунуті установи», – пояснив експерт.

За його словами, Національна Академія Наук Україна сама стала ініціатором проведення цієї атестації.

«НАН України, як окрема структура і розпорядник бюджетних коштів, ініціювала цей процес і самостійно проводить його. Ми рік працювали над розробкою спеціальної методики, в ній враховано досвід інших країн, зокрема, Німеччини. Вже почався процес залучення закордонних експертів, і в даний час вже трохи більше ніж 40 закладів пройшли цю атестацію. МОН поки не затвердив всі критерії й порядок перевірки наукових вищих навчальних закладів, але в міністерстві дуже позитивно сприйняли нашу методику та пообіцяли, що багато візьмуть при розробці методики перевірки та атестації Вузів», – підкреслив А. Широков.

Анатолій Широков акцентував увагу, що робота по атестації не проста, це не формальна перевірка якийсь комісією, що прийшли, тиждень-два подивилися, що та як.

«За нашою методикою комісія повинна працювати не менше півтора місяця, щоб за численними критеріями перевірити ефективність установи. Це і результати наукових досліджень, і в яких престижних наукових журналах друкуються статті, в яких міжнародних виставках, конференціях і наукових проектах брали участь, як працює підготовка наукових кадрів – кандидатів і докторів, як працює аспірантура», – уточнив експерт.

Анатолій Широков повідомив, що підштовхнула до всього цього нова редакція закону про науку і науково-технічної діяльності, прийнята в 2015 році, де чітко зазначено, що державні наукові установи повинні проходити оцінювання, і за його результатами повинно проводитися їх фінансування.

«На жаль, якщо говорити про базове фінансування на 2018 рік, то грошей дуже мало, навіть у фонді зарплат. Вже два роки поспіль українська наука працює в режимі неповної зайнятості, тобто люди працюють 5 днів на тиждень, а 3-4, і вони йдуть у відпустку за свій рахунок. Але в 2018 році виділяється додатково 500 мільйонів на пріоритетні напрямки наукових досліджень, ще залишилося затвердити деякі положення. Ось частина цих грошей планується направити в ті наукові установи, які вже успішно пройшли атестацію», – особливо відзначив експерт.

А. Широков додав, що серед тих трохи більше ніж 40 установ, які пройшли перевірку, більша частина показала хороші результати, навіть всупереч жалюгідного фінансування – всього 0,2% від ВВП.

«Бюджет вітчизняної науки дорівнює рівню фінансових можливостей середнього європейського університету. Дуже дивно потім слухати докори, де наші Нобелівські лауреати?», – додав експерт.

Резюмуючи, А. Широков сказав: «Ця атестація корисна і для самої науки, і для академії наук, щоб всупереч усьому ми йшли в ногу до сучасних вимог. Але це також і оптимізація – і в розумінні скорочення, – так, на жаль, держава хоче менше грошей виділяти на науку, і в розумінні побудови більш ефективного, раціонального наукового процесу».

Нагадаємо, раніше повідомлялося, В Україні атестація наукових установ та ВНЗ, які здійснюють наукову діяльність, у 2018 році буде проводитися за новими правилами. Про це повідомили в прес-службі Міносвіти.

“Важлива зміна 2018 року – атестація за новими правилами наукових установ та ВНЗ, які здійснюють наукову діяльність. Від цього залежатиме рівень їх базового фінансування”, – йдеться в повідомленні.

Зокрема, для наукових установ новий порядок державної атестації був прийнятий у липні 2017 року, до 2020 року атестацію повинні пройти не менше 550 (80%) таких закладів. У разі отримання позитивної оцінки установи будуть отримувати більше фінансування.

 

Автор: Адріана Бубнівська

Коментарі

...