Міноборони закупило обладнання зв’язку, яке не вміщається в танки

  • Квітень 13, 2018

Турецьку компанію “Aselsan”, яку обрали постачальником засобів зв’язку для української армії, лобіювали голова комітету з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський і секретар РНБО Олександр Турчинов.
Про це заявив народний депутат Юрій Дерев’янко, слова якого наводить “Новое время” в матеріалі “Служили два товарища”.

За словами члена парламентського комітету з питань запобігання і протидії корупції Юрія Дерев’янка, з минулого року тягнеться історія із закупівлею Міноборони радіостанцій для потреб армії.

Навесні 2017 року відомство задумало переозброїти підлеглих, направивши на придбання нових станцій $ 350 млн, пише видання.

“Претендентами на виконання замовлення спробували стати дві компанії: ізраїльська Elbit, що входить у вищу лігу постачальників подібного обладнання, і турецька Aselsan, скромний за світовими мірками гравець”, — пише “Новое время”.

В результаті Міноборони вибрало турецьку компанію і набуло у них рації на $ 100 млн. Пропозиція Aselsan виявилося на 1% дешевше, ніж Elbit. При цьому ізраїльські зразки, на думку експертів, набагато якісніше. На світовому ринку турецькі рації коштують на 40% дешевше аналогічних ізраїльських.

Дерев’янко з’ясував, що Міноборони визначило переможця на основі випробувань. Але при цьому, за його даними, міністерські чиновники порівнювали нові турецькі зразки і старі ізраїльські. Компанія Elbit готова була надіслати свою новітню продукцію, але держменеджери українського оборонного відомства пропозицією не зацікавилися.

Метод, яким МО оцінювало станції, ще й не відповідав установкам НАТО, впевнений Дерев’янко. Він зазначив, що структура зв’язку турецьких зразків вибудувана навколо центральної станції, і, якщо противник виведе її з ладу, впаде все. А ось ізраїльтяни сповідують принцип децентралізації, що різко підвищує живучість радіостанцій.

“Більш того, після випробувань і укладення контракту чиновники МО несподівано з’ясували, що турецькі станції занадто великі, а тому не поміщаються в танки Т-64БВ, для яких їх закуповували”, — відзначає видання.

НВ звернувся до Міноборони з запитом, намагаючись з’ясувати деталі цього контракту, але у відомстві редакцію відіслали в Генштаб. Прес-служба цієї структури, в свою чергу, запропонувала НВ поговорити про раціях з Мінборони.

НВ отримав копію листа Шломо Дагана, одного з топ-менеджерів Elbit, спрямованого в антикорупційний комітет ВР. Автор скаржиться: генерал Володимир Рапко, керівник комісії, що проводила випробування, поспішив оголосити Aselsan переможцем, не дочекавшись закінчення випробувань. А під час самого процесу тестування турецькі станції постійно ламалися.

У прес-службі Elbit НВ заявили, що в ході українських випробувань їх продукція за всіма параметрами перевершила вироби від Aselsan. І додали: “Не дивлячись на істотні інвестиції в Україну, зусилля під час випробувань і наші постійні прохання, компанія Elbit так і не отримала офіційний звіт про підсумки випробувань”.

Ізраїльтяни, судячи з їхньої відповіді, готові були передати Україні ще й технології виробництва радіостанцій, а також розмістити в країні своє виробництво, відзначає видання.

За даними Юрія Дерев”янка, у листопаді 2017 року ізраїльський прем’єр Біньямін Нетаньяху дзвонив Порошенко і просив українського президента розібратися в ситуації, що склалася.
Дерев”янко стверджує, що ізраїльські спецслужби з’ясували: турецьку продукцію лобіювали Пашинський і секретар РНБОУ Олександр Турчинов.

Після дзвінка Нетаньяху МО провело повторні випробування радіостанцій, проте все одно віддало перевагу Aselsan.

“У відповідь на запит Дерев’янко у цій справі міністерство послалося на велику кількість технічних нюансів, за якими турецька продукція більше підходить української армії”, — повідомили в НВ.
Нагадаємо, Міноборони надало перевагу засобам зв’язку турецької компанії “Aselsan”, хоча за ці ж кошти пропонувалось сучасне обладнання світового лідера — ізраїльської компанії “Elbit Systems Ltd.”.
Начальник Військзвязку Володимир Рапко повідомив Юрію Дерев’янку, що просуванням турецької компанії “Aselsan” особисто займається народний депутат, голова комітету з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський разом з секретарем РНБО Олександром Турчиновим, а також син Пашинського, який є директором департаменту контрактів державного підприємства “Спецтехноекспорт”.

Юрій Дерев’янко звернувся до Президента, СБУ, НАБУ, Міноборони, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Генпрокуратури з вимогою розслідувати, ким була затверджена методика випробувань засобів зв’язку для армії та чи були проведені повноцінні випробування на стійкість до засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ).

ГПУ порушила кримінальну справу за зверненням Дерев’янка щодо корупції при закупівлі засобів зв’язку для армії.

Коментарі

...