Тризуб – символ влади та гармонії.

  • Березень 5, 2018

Нині Україна відзначає 100-річний ювілей важливого атрибута кожної держави — державного герба України Тризуба. Офіційно 25 лютого 1918 за новим стилем (12 лютого 1917 року за старим стилем) відбулося проголошення Тризуба Державним гербом Української Народної Республіки, що підкреслює спадкоємність із попередніми періодами української історії. Тризуб — це давній символ нашої держави, перші згадки якого датується Х ст. н.е. І з того часу цей символ проноситься крізь усю історію України.
У давній Русі Тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його численні зображення віднайдені на тогочасних монетах (срібляниках і златниках), печатках, посуді, надгробках, цеглі, актових печатках, перснях-печатках, злитках-гривнах, зброї, спорядженні, товарних пломбах. Цей символ влади переходив із покоління в покоління, видозмінюючись, аби кожен представник роду мав індивідуальну емблему (наприклад, батько київського князя Володимира Святослав мав двозуб). Його син Володимир Великий не зрадив традиціям, але додав ще один зубець та удосконалив його графічними елементами. Тому Тризуб і вважається знаком князя Володимира Великого.
Після проголошення IV Універсалом 22 січня 1918 року самостійності України, питання про офіційне затвердження державного гербу потребувало негайного вирішення. І тоді за пропозицією Михайла Грушевського гербом Української Народної Республіки було прийнято Тризуб, який став як Великим, так і Малим державним Гербом УНР. Це сталося 25 лютого 1918 року на засіданні Малої Ради Української Народної Республіки.
Ухвалений закон не містив малюнків, а мав лише опис. Майже через місяць 22 березня Мала Рада схвалила зображення герба авторства відомого художника Василя Кричевського – Тризуб князя Володимира Великого, обрамлений оливковим вінком.
Із протоколу засідання Малої Ради 25 лютого 1918 року, місто Коростень.
У справі державного герба України Мала Рада ухвалила: “Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого”.
Таким чином українські політики намагалися продемонструвати історичні коріння держави, що постала під час революції.
Існує безліч теорій значення тризубу, однак жодної, яка б змогла його дійсно пояснити. Припускають, що це був магічний знак роду, оберіг. Відомо до 40 його тлумачень: тризубець, підсвічник-трикірій, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, триєдина жертва в ім’я перемоги життя над смертю… Є також гіпотеза, що це знак триєдинства світу та поєднання символів поширених колись культів сонця і якоря.
Відповідь на це питання дає картина італійського художника епохи раннього бароко Ораціо Джентілескі (1624-1625) «Щасливе суспільство, яке перемогло нещастя». На картині можна побачити символічне зображення України у вигляді молодої дівчини, огорнутої у жовто-блакитні кольори, яка тримає в одній руці корони переможених нею царів-завойовників, які ризикнули зазіхнути на її свободу. В іншій руці знаходиться зброя цієї перемоги, символ Творчої Сили, золотий жезл богів, посох вісника Кадуцей, що був основним атрибутом усіх посланців миру і захисту. Цей божественний символ Кадуцей виглядає як Тризуб.
Кадуцей є такою собі «чарівною» магічною паличкою, яку обвивають дві змії з повернутими вгору головами, символізуючи еволюцію і одночасно два початки світобудови (на зразок янь та інь) або інтерпретуються як два взаємно обумовлених процеси еволюційного розвитку матеріальних форм і душ, які керують матеріальними формами. Тіла змій переплетені таким чином, що утворюють два кола навколо жезла, – по одному колі на одну змію. В езотеричних ученнях прут Кадуцея символізує вісь світу, а змії – космічну енергію, Зміїний вогонь або енергію Кундаліні, що традиційно представляється, як згорнута в основі хребта (аналога світової осі (світового дерева) в масштабі мікрокосму). Симетричне розташування змій є доказом рівноваги протиборчих сил і гармонійного розвитку як нижчого, тілесного, так і вищого, духовного рівня. Змії також зв’язуються з циклічним відродженням Природи і відновленням універсального Порядку, коли він порушується. Досить часто вони прирівнюються до символу мудрості.
Пояснення символу Кадуцей (Тризуб) дає зрозуміти його призначення, що то є дійсно та магічна зброя, яка перемагає всіляке зло та повертає суспільство до гармонії. І це теж підтверджує картина Орацію Джентілескі. Так над головою дівчини розсіюються грозові темні хмари і вже помітні клаптики блакитного неба, а біля її ніг знаходиться Ріг Достатку, який обов’язково наповниться, гарантуючи їй багатство і процвітання. Мабуть художник мав рацію, написавши 400 років тому таку чудову картину, у якій передбачив майбутнє України та символічно показав перемогу через символи.
Божественний символ Тризуб вказує дорогу Україні до відродження її величі та процвітання, й зокрема її місію знищення усього світового зла та утвердження на Землі щасливого суспільства.
Леонід Коваленко

Коментарі

...