Український історик із міста Південне на Харківщині Юрій Кнорозов розшифрував писемність майя

  • Січень 16, 2019

Грав на скрипці. У 5 років навчився писати. Вступив до історичного факультету Харківського університету. Провчився лише 2 роки і почалася війна.
До війська хлопця не прийняли через стан здоров’я. Під час окупації відсиджувався з матір’ю і сестрою у сараї. Там вивчав єгипетське письмо.
1943-го приїхав до Москви. Продовжив навчання у МДУ. Обрав спеціальність шаманських практик народів Середньої Азії. Якось прочитав статтю англійського вченого, дослідника цивілізації майя Еріка Томсона. У роботі йшлося про те, що розшифрувати писемність племені неможливо.
Після цього українець вирішив дослідити писемність самостійно. У бібліотеці взяв факсимільні копії рукописів майя і “Повідомлення про справи в Юкатані” Дієго де Ланди. Цей монах також намагався описати письмо народу. Він не зрозумів, що один ієрогліф відповідає не за букву, а за окремий склад. Іспанець у XVI ст. описав лише 29 знаків. Натомість у рукописах залишилося сотні недосліджених символів.
Кнорозов здогадався, що перший звук намальованого знака передавав звучання відповідної іспанської букви. Це відкриття стало основою для дешифрування. Після цього застосував метод позиційної статистики. Крім того, визначив фонетичні відповідники ієрогліфів.
З 1948-го науковець працював у музеї етнографії. Там відповідав за колекцію килимів із Азії. На початку 1950-х харків’янин став першою людиною за сотні років, яка заговорила мовою майя.
1955-го захистив кандидатську дисертацію. Це стало культурною подією в Радянському Союзі. Крім того, українцю присудили звання доктора наук.
Після цього у світі знову зацікавилися цивілізацією майя. Почали читати написи на різних спорудах і кераміці. Латинська Америка почала відкривати сою давню культуру.
Натомість із СРСР вченого не випускали. Він називав себе “кабінетним вченим”. 1990-го його запросив до себе президент Гватемали. Подарував йому медаль президента. 1994-го отримав срібний Орден астецького орла – найвищу нагороду Мексики, яка передбачена для іноземців.

Пам’ятник українському етнографу Юрієві Кнорозову встановили у мексиканському місті Мерида. Монумент заввишки 3 м. Учений стоїть і тримає свою кішку Асю. Юрій Кнорозов – уродженець міста Південне Харківського району. 1956-го розшифрував писемність народу майя, який жив на території Мексики. Помер 1999-го.

Коментарі

...