Як навчитися все встигати

  • Вересень 21, 2017

«Часу немає, і доводиться мучитися, тут без мене нічого не виповниться, там без мене нічого не вийде…» – понад тридцять років тому виголосив актор Андрій Миронов. І з того часу, схоже, нічого не змінилося. Ми як і раніше біжимо і поспішаємо, переживаючи, що часу ні на що не вистачає…

 

Здається, що чим більше ми працюємо, тим більше повинні встигати. Але чомусь ця формула рідко спрацьовує. Просто річ у тому, що доросла людина не може займатися однією і тією ж роботою більше півтори години. Через 90 хвилин (а то й раніше) його мозок втомиться, працездатність впаде, а ще через пару годин він з роздратуванням помітить: «Вибився з сил, а нічого не встиг»… Такий стан добре знайомо тим, хто за один вихідний намагається переробити всі домашні справи. При цьому абсолютно неважливо, чим саме ми займаємося: молоді мами, віддають сили сім’ї, втомлюються не менше, ніж генеральні директори великих компаній. А часу і тим і іншим не вистачає однаково. Як вважає бізнес-тренер Олександр Беланівського, проблеми під назвою «робив, робив, і нічого не зробив» є дуже просте рішення. Перший крок до успіху – розбивати трудовий день (неважливо, де він проходить – в офісі або у власній квартирі) на двогодинні «блоки». Півтори години – робота, півгодини – перерва. Головне, повністю перемикнутися, щоб мозок не переплутав відпочинок з додатковою порцією справ. Наприклад, якщо ви 90 хвилин просиділи за комп’ютером та збираєтеся «відновлювати сили», спілкуючись в соцмережах, ефекту не буде. Мозок попросту не зрозуміє, чим «відпочинок» відрізняється від ударної праці. Нервовій системі потрібно перемикання з одного виду діяльності на інший.

Друге оману: «Не працюєш – значить, відпочиваєш». Якщо б цей міф був правдою, не було б жартів про те, що після вихідних нам потрібні ще одні вихідні, а в понеділок – найважчий день тижня. Якщо ми «відпочиваємо» за комп’ютером, в магазинах або роблячи домашні справи, організм продовжує накопичувати втому. І в один прекрасний момент настає «емоційне вигорання» – стан, коли немає ні часу, ні сил, ні настрою. Олександр Беланівського вважає, що уникнути цього можна, влаштовуючи собі час від часу незвичайний відпочинок. Приміром, поїхати на один день на екскурсію в інше місто і відімкнути телефон. Швидше за все, після години, проведеного в самоті, у вас напевно виникне непереборне бажання зайти в інтернет або зателефонувати… кому завгодно. Перетерпите цей порив: він говорить лише про те, що організму потрібен відпочинок. До вечора ви відчуєте, що всього за день набралися сил і стали більш спокійними.

Інші розповсюджені омани: «Щоб все встигнути, треба робити все і відразу» або «Все потрібно робити на «відмінно». Що відбувається з нашим мозком, коли ми намагаємося вирішити кілька завдань одночасно? Згадайте, що відбувається з комп’ютером, коли ви одночасно завантажуєте фільм і шукаєте інформацію в інтернеті: вони починають «гальмувати» або «зависають». Що стосується перфекціонізму, з таким підходом ні одну задачу можна виконати на відмінно, а розтративши себе на дрібниці, ви навряд чи встигнете зробити щось важливе.

Але перейдемо від міфів до реальності. «Простежити, куди тікають ваші дорогоцінні хвилини, не так складно, – вважає Олександр Беланівського. – Візьміть аркуш паперу і напишіть на ньому всі свої справи за день. Навіть ті, які не вважаєте важливими. Уточніть і час, який присвятили кожному з справ». Список буде виглядати приблизно так: сон – 7 годин, сніданок – 20 хвилин, нарада – 2 години.

Тепер поділіть свої заняття на шість груп:

1. робота;

2. життєво необхідне: приготування їжі, сон, душ, гімнастика, покупка продуктів;

3. «нічого»: блукання в соцмережах, очікування транспорту, дорога на роботу, черги в державних установах;

4. рутина: перевірка електронної пошти, оформлення документів, миття посуду, прибирання, прання;

5. приємне: відпочинок і розваги;

6. отримання нових знань: будь-яке заняття, коли ви чогось вчіться.

Згрупувавши справи таким способом, ви зрозумієте, на що насправді витрачаєте час. Зазвичай нас не вистачає на найголовніше з «нічого» і рутини. Один живе в соцмережах, інший добирається на роботу через все місто, у третього занадто багато домашніх обов’язків. «Під маскою брак часу занадто часто ховається брак сил і здоров’я: хтось грає на комп’ютері, тому що перенервував – а хтось-то «валяється на дивані, щоб не захворіти від перенапруги, – підбивати підсумки Олександр Беланівського. – Щоб усунути справжню причину «проблем з часом, будуть потрібні наполегливість і кмітливість. Але якщо рішення не знайдеться часу і сил як і раніше не буде».

 

Підготувала: Долженко Анна

 

Коментарі

...