4 способи поліпшити зір без операцій

  • Жовтень 16, 2017

Ми звикли вважати короткозорість фізичною хворобою. А як впливають на зір стрес і емоції? І чи можуть спеціальні вправи змагатися за ефективністю з операцією на очах?

Ви стали гірше бачити і ставтеся до цього як до неминучості. Можливо, виною цьому не фізіологічні зміни і вам потрібна консультація психотерапевта. Чому часто нам простіше в буквальному сенсі закрити очі на проблему і що можна зробити для її вирішення?

Взяти відповідальність на себе
Офтальмологи зазвичай скептично ставляться до методів відновлення зору, які пропонує нетрадиційна медицина. Але, можливо, деякі з них заслуговують уваги. Найвідоміший був розроблений американським офтальмологом Уїльямом Бейтсом ще на початку 1920-х років і пізніше доповнений його послідовниками.

«Йога для очей» розслабляє очні м’язи і розум. Але метод заснований не на індійської духовної традиції, а на припущенні Bates про те, що зір погіршується внаслідок психічного напруження, яке виникає із-за зусилля розгледіти предмет незалежно від відстані до нього.

Запропоновані Бейтсом вправи, такі як палминг (покласти долоні на закриті очі) для розслаблення, погойдування (нахиляти голову в сторони), моргання, щоб зволожити очей, або руху, які змінюють напрямок і дальність погляду, щоб підтримувати еластичність кришталика, дуже часто відтворюються в інших авторських методиках.

Набагато простіше піти до лікаря: він все вирішить за нас, випише краплі, окуляри, і відповідальність буде на ньому

Судячи з бурхливих дискусій в інтернет-форумах, комусь такі вправи допомагають, комусь ні.

Журналіст Євген Черних, наприклад, чотири роки тому за завданням однієї з газет випробував на собі одну з систем відновлення зору за 7 тижнів зумів позбутися від вікової далекозорості (+2,5). Найважчим, пригадує він, був психологічний момент – зняти окуляри, хоча необхідність в них вже не було. Зараз Євгену 64 роки, і він як і раніше може читати дрібний текст без очок.

У Мережі є безліч матеріалів, які допомагають самостійно освоїти ту чи іншу методику корекції зору. Чому ж більшість цю інформацію ігнорує і, не замислюючись, відправляється до лікаря за черговими окулярами?

Так проявляється наша інфантильність, вважає тілесний психотерапевт Юлія Решетнікова: «Щоб серйозно займатися собою, потрібна особистісна зрілість. Часто ми не готові взяти на себе відповідальність за своє здоров’я. Набагато простіше піти до лікаря: він все вирішить за нас, випише краплі, окуляри, і відповідальність буде на ньому».

Змінити підхід
Офтальмологи визнають, що стрес впливає на зір. Психологи йдуть далі, виявляючи прямий зв’язок між поганим зором і психологічними проблемами.

«Тільки не треба абсолютизувати цей підхід, – попереджає Юлія Решетнікова. – Наприклад, якщо у клієнта була черепно-мозкова травма, то тут треба насамперед шукати пояснення. Але якщо зір стрімко погіршується, а фізичних причин немає, тут може виявитися психологічна підоснова».

Традиційна китайська медицина теж визнає, що емоції впливають на зір

«Тоді ми поставити собі питання: чого клієнт не хоче бачити? Можливо, це щось нестерпне для нього. Так було з однією моєю клієнткою, якій чоловік практично відкрито зраджував, – продовжує психотерапевт. – Вона не хотіла цього помічати, оскільки не в силах було змінити ситуацію: не маючи професії, не уявляла, як вижити самостійно. У неї, крім сильного погіршення зору, почалося ще і системне захворювання. Узагальнюючи, можна сказати, що тіло бере на себе той тягар, яку не змогла переробити психіка».

У таких випадках психотерапія приносить плоди. Юлія Решетнікова наводить ще один приклад з практики. Батьки привели до неї хлопчика, у якого зір за перші два роки у школі впало до -6. В ході психотерапевтичної роботи з’ясувалося, що у нього конфлікт з однокласниками, і по мірі вирішення проблеми його зір покращився до -3.

«З дітьми змін домогтися легше, – підкреслює тілесний психотерапевт. – Їм простіше програти проблему через метафори. Арт-терапія, пісочна терапія допомагають виразити приховані почуття».

Працювати над собою
Традиційна китайська медицина теж визнає, що емоції впливають на зір.

«Очі, в нашому уявленні, є «зовнішніми отворами» печінки. Відповідно, все, що пошкоджує печінку, пошкоджує і зір, – розповідає лікар китайської медицини Олександр Дворянчиков. – А це в першу чергу гнів і роздратування».

Трохи скорегувати зір або як мінімум не допустити його погіршення можна не тільки беручи китайські препарати, а й самостійно працюючи над собою. Для цього слід віддавати перевагу продуктам, що живлять печінка (курка, пшениця, солодкі фрукти і солодкі овочі в малих кількостях) і кров (внутрішні органи тварин, квасоля, сочевиця, порошок з сухих гранатів, відварна морква).

Рекомендується 2 рази на день по 5-10 хвилин робити масаж певних точок навколо очей (відеоролики з інструкціями легко знайти в інтернеті). А ось для кардинального поліпшення зору, наголошує Олександр Дворянчиков, необхідна голкотерапія.

Вірити в результат
Насправді дивиться око, а бачить мозок. Перший отримує і передає зображення другого, який їх інтерпретує. Мобільний додаток GlassesOff, розроблене в Ізраїлі, націлене на те, щоб навчити мозок краще «бачити».

Творці обіцяють, що люди, які страждають далекозорістю, можуть читати газету без окулярів і переможуть втому очей і головні болі через 3 місяці тренувань тричі на тиждень. Щоб зберегти результат, досить від одного до трьох сеансів на місяць.

Грати, щоб поліпшити зір, – ідея спокуслива. «Ваша місія: визначити, з’явився Габор (кругла наклейка з вертикальними чорно-білими смужками) на першій або другій картинці», – таке одне із завдань цього додатка.

Відповідати треба, клацнувши по правій або лівій стороні екрану. Габор з’являється на секунду в центрі екрана, більш або менш розпливчастий або контрастний, серед інших Габоров або хрестів, які відволікають увагу.

Який би метод ми не вибрали, ключову роль відіграє позитивний настрій і впевненість в успіху

59-річна Єлизавета використовує GlassesOff вже 8 місяців.

«Найчастіше обходжуся без очок, хоча носила їх з десяти років, – говорить вона. – Можу без зусиль прочитати меню в ресторані або список інгредієнтів на поковках. Окуляри вдягаю, тільки щоб читати подовгу або коли неяскраве освітлення».

«Метод змушує певні ділянки мозку витягати максимум з тієї інформації, яку передають йому очі, – коментує психоневролог Сільві Шокрон (Sylvie Chokron), керівник Робочої групи по зору і когнітивної функції в Офтальмологічному фонді Адольфа Ротшильда в Парижі. – Такі вправи як би «обманюють» очей: зображення, яке він сприймає як розпливчасте, мозок вчиться інтерпретувати як чітке».

Який би метод ми не вибрали, ключову роль відіграє позитивний настрій і впевненість в успіху. «Головне – що ми вирішуємо не чекати чарівника, а допомагати собі самі, починаємо планомірно, щодня займатися і направляти усвідомлену увагу на себе, – підсумовує Юлія Решетнікова. – Тоді буде ефект від будь-яких вправ, навіть тих, які ми придумали самі».

 

Підготувала: Марія Одінцова

Коментарі

...