Instagram як ключ до психічного здоров’я

  • Вересень 25, 2017

Фотографії, якими ми ділимося в мережі, багато про що говорять. Це і засіб самовираження, і щоденник мандрівника, і відображення нашого стилю. Більштого, фотографії містять ключ до психічного здоров’я, вважають дослідники Ендрю Рис і Крістофер Данфорт.

Вчені впевнені: по фотографії користувача Instagram можна визначити, чи страждає він депресією. «Якщо вважати по пікселях, то на фотографіях учасниківексперименту, у яких діагностовано це захворювання, більше синіх, сірих і темних тонів у порівнянні з фотографіями здорових піддослідних», – пояснює Ендрю Рис.

Для участі в експерименті вчені відібрали 166 осіб. Всі вони – активні користувачі Instagram, 71 з них у минулому був поставлений клінічний діагноз«депресія». У ході дослідження вчені проаналізували 43 950 знімків.

Щоб знайти закономірності в зображеннях та створити модель, яка допомогла б виявляти депресію з публікацій, використовували спеціальні комп’ютерні програми. Дослідники аналізували відтінок, інтенсивність кольору і яскравість кожного зображення, а також підраховували число осіб на фотографіях, постів у кожного користувача, «лайків» та коментарів, які супроводжували пости.

Страждаючі депресією піддослідні частіше вибирають чорно-білий фільтр “Inkwell”. Учасники з іншої групи воліють фільтр “Valencia”.

Рісу і Данфорту вдалося з’ясувати, що страждаючі депресією рідше використовують фільтри для редагування кольору і яскравості зображення і частіше вибирають чорно-білий фільтр “Inkwell”. Учасники з іншої групи воліють фільтр “Valencia”, який оживляє кольори на фотографії. Крім того, користувачі з депресією частіше викладають фотографії з зображенням особи, але при цьому число людей на кожній картинці в середньому менше.

Комп’ютерний аналіз також допоміг встановити, що пости депресивних авторів збирають максимум коментарів і мінімум «лайків». Загалом користувачі з депресією публікують пости частіше здорових випробовуваних.

Хоча дослідники звертають увагу на те, що це стосується не всіх користувачів Instagram, вони впевнені, що розроблена ними комп’ютерна модель одного разу стане корисним інструментом по виявленню психічних захворювань на ранній стадії.

 

«ЕФЕКТИВНИЙ ДОПОМІЖНИЙ ІНСТРУМЕНТ»

Аріна Ліпкіна, психолог

Instagram як ще один інструмент оцінки та діагностики для фахівців в області психічного здоров’я – ідея, що має повне право на існування. Він може бути використаний на благо небайдужими друзями і близькими людини. Наприклад, улюблені кольори і фільтри дійсно дають багато інформації. Темно-синій і відтінки сірого частіше вибирають люди з тривожними розладами і депресією. Якщо людина занадто часто «грає» сама, змінюючи обличчя, тіло, навколишні об’єкти за допомогою додатків, і публікує це, то можна припустити, що він маскується, «тікає» від власних розладів настрою.

Якщо Instagram залишає відчуття, що користувач намагається показати нормальність – це може бути ознакою депресивного стану.

Крім того, така людина буде являтися на фотографіях в оточенні інших людей, або бажаючи загубитися, або імітуючи загальний гарний настрій групи. «Я не один, нас багато, дивіться, як нам весело, і не треба вдивлятися в моє обличчя».

Також перетягувати на себе увагу будуть інші об’єкти, що потрапляють в кадр: страви, будівлі, розрізнені предмети, дерева, тварини. Якщо все це у величезному достатку і занадто часто з’являється на фотографіях, є ризик, що людина прагне виставити попереду себе те, що буде соціально прийнято, схвалено, «пом’якшить» реальність, щоб ніхто не побачив, що відбувається з нею насправді.

Словом, якщо Instagram користувача залишає відчуття, що він відчайдушно намагається продемонструвати нормальність (свою і свого життя), це теж може бути ознакою приховуваних депресивних станів.

 

Коментарі

...