7 листопада набули чинності зміни до Закону “Про судоустрій і статус суддів”

  • Листопад 7, 2019

Їх у Верховну Раду подавав президент Володимир Зеленський.

З цього дня припиняються повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а новий керівник секретаріату комісії призначається за результатами конкурсу.

Новий склад комісії скоротять із 16 до 12 членів. Його зобов’язана сформувати Вища рада правосуддя протягом 90 днів, тобто до 7 лютого.

Термін повноважень членів комісії становитиме 4 роки. Одна і та сама особа не зможе здійснювати повноваження 2 терміни поспіль.

Також передбачено скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100 осіб. Процедуру зобов’язаний провести новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів до 7 квітня 2020-го.

Суддів відберуть за критеріями професійної компетентності, доброчесності та етики. Судді ВС, які не пройдуть відбір, зможуть продовжити роботу в апеляційних судах.

Крім того, законом передбачено створення комісії з питань доброчесності та етики. Комісія ініціюватиме притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів, членів ВККС і Вищої ради правосуддя.

До складу комісії входять 3 члени Вищої ради правосуддя і 3 міжнародних експерти. Вони отримають право оцінювати доброчесність кандидатів в органи судового самоврядування, зокрема ВРП, ініціювати їхнє звільнення, стежити за доброчесністю суддів Верховного суду.

Нагадаємо, проект 1008 був розкритикований міжнародною спільнотою, як такий, що суттєво загрожує суддівській незалежності.

Так, одними з перших з критикою виступили Представництво ЄС в Україні та Посольство Канади, які в спільному листі до Офісу президента зазначили, що “варто уникати повторного відбору суддів Верховного суду”, а перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів і створення нової “не будуть ефективними, якщо одночасно не реформувати Вищу раду правосуддя”.

Рада Європи також занепокоєна законом 1008. “У ньому пропонуються широкомасштабні зміни, які можуть мати серйозні наслідки для незалежності судової системи. Зокрема, проект закону впливає на статус і кваліфікаційні вимоги до суддів і на пов’язані з цим процедури”, – йдеться в листі генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич міністру закордонних справ України Вадиму Пристайку.

А в документі експерта Ради Європи щодо оцінки проекту Закону №1008 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування” стосовно його відповідності стандартам та рекомендаціям Ради Європи, який оприлюднила “Судово-юридична газета”, чітко зазначено, що “Запропоноване скорочення не виправдано причинами зменшення навантаження чи реформою касаційних функцій Верховного суду. Насправді, обґрунтування такого зменшення кількості суддів є незрозумілим та не пояснюється зміною ролі Верховного суду в межах судової системи, оскільки нещодавно Верховний суд було реструктуризовано та оновлено”.

На початку жовтня Моніторинговий комітет ПАРЄ спрямував запит до Венеційської Комісії щодо запропонованих проектом 1008 змін щодо діяльності Верховного суду та органів суддівського врядування, – повідомляється на офіційному сайті Комісії. Венеційська комісія має намір дати свою оцінку прийнятому Закону 1008 у рамках пленарної сесії, яка відбудеться 6-7 грудня.

У день розгляду проекту 1008 у другому читанні найбільші бізнес-асоціації (Американська торговельна палата в Україні, Європейська бізнес асоціація та Спілка українських підприємців) оприлюднили спільну заяву, в якій зазначили, що “бізнес-спільнота дуже занепокоєна оцінками, згідно з якими позивачі будуть змушені чекати понад 5 років на рішення Верховного суду, якщо кількість його суддів скоротиться з 200 до 100 без одночасного реформування судів нижчих інстанцій, апеляційних судів і запровадження процесуальних фільтрів у кодексах”.

Коментарі