На Контрактовій площі в Києві відкрили фотодокументальну виставку “Ленд-ліз – зброя перемоги. Що замовчувала радянська пропаганда”

  • Червень 23, 2021

Її ініціювала ГО “Корпус справедливості”, підтримав Український інститут національної пам’яті. Експозиція доводить роль матеріальної допомоги США, Великої Британії та Канади в перемозі Червоної армії на Східному фронті Другої світової війни.

Конференція представників СРСР, Великої Британії і США з питань взаємних військових поставок відбувалася у Москві з 29 вересня по 1 жовтня 1941-го. Після того, до вересня 1945 року до СРСР завезли 376 тис. вантажівок, 52 тис. позашляховиків, 35 тис. мотоциклів, 12 тис. танків, 7 тис. бронетранспортерів, 13 тис. пістолетів, 5,5 тис кулеметів, 3 тис. реактивні гранатомети, 1,5 млрд патронів. Радянський флот поповнили 28 сторожових кораблі, 99 тральників, 78 великих мисливців за підводними човнами, 202 торпедні катери. Авіація збільшилась на 14 тис. винищувачів, 4 тис. бомбардувальників, 719 транспортні літаки. Серед завезених продуктів було 238 тис. тон мороженої яловичини та свинини, 624 тис. тон цукру, 81 тис. тон вершкового масла, 665 тис. тон м’ясних консервів, 331 тис. літрів спирту.
Давно не давала спокою думка, чому росіяни так носяться з 9 травням, парадами й “дєдами”. Роблять це все основою своєї ідеології. Та впала в очі невідповідність, коли Медведчук і компанія під час святкувань Дня Перемоги їздили Києвом на американському джипі. Зрозуміла, що правдою про ленд-ліз можна розтрощити всю радянську і російську пропаганду. Так виникла ідея виставки
розповіла голова ГО “Корпус справедливості” Валентина Охлопкова.

Раніше вона теж була переконана, що перемога над нацизмом виключно належить Радянському Союзу.
Ще років 10 тому знайомий американець сказав, що це вони виграли Другу світову війну. Мене тоді це добряче зачепило. Обурилася, як так, у нас стільки жертв і ресурсів пішло. Під час роботи над виставкою я побачила не меншу кількість допомоги від американців. У СРСР доставили чверть м’яса виробленого у США, інших продуктів на радянську армію – у розрахунку на харчування протягом чотирьох з половиною років. Вони ще й цивільним діставались. Моя бабуся працювала в блокадному Ленінграді на судноремонтному заводі. Не виключаю, що завдяки ленд-лізу там теж виживали
говорить співавторка виставки.

Матеріали для експозиції знайшли в кінофотоархіві ім. Пшеничного в Києві, купували на сайтах-аукціонах, виявляли у цифрових колекціях закордонних архівів.
У Києві фото були не підписані. Довелося залучати істориків для ідентифікації техніки та зброї, локацій, періоду. Зверталися до закордонних архівів, щоб отримати широкоформатні фото. Але через карантин більшість із них не працювали, тому довелося користуватися виставленим на сайтах
ділиться Валентина Охлопкова.

Проект профінансувала громадська організація Blue&Yellow з Литви. Над виставкою працювали дизайнер Патрік Кассанеллі, консультант, військовий історик, викладач Національного університету оборони України ім. Івана Черняховського Ростислав Пилявець та співробітник Інституту національної пам’яті Максим Майоров.
Виставкою дякуємо країнам, які прийшли на допомогу Україні в боротьбі з нацизмом 80 років тому і так само допомагають нині в боротьбі з російським агресором. Також сподіваємося встановити історичну справедливість. Отримавши велику кількість техніки й продовольства від США, у Радянському Союзі брехали про власні сили
додає дослідниця.

Виставка “Ленд-ліз – зброя перемоги. Що замовчувала радянська пропаганда” триватиме до жовтня 2021 року. Оглянути можна на Контрактовій площі, сквер № 3, між виходом з метро на вул. Спаській та пам’ятником Григорію Сковороді.

22 червня 1941-го о 3:15 після артилерійської й авіаційної підготовки німецькі війська перейшли кордон СРСР. За 45 хв. міністр іноземних справ Німеччини Йоахім Ріббентроп вручив радянському послу в Берліні ноту про оголошення війни, а ще за 1,5 год. німецький посол у Москві зробив аналогічну заяву міністру закордонних справ В’ячеславу Молотову. Того ж дня війну СРСР оголосили Італія і Румунія, наступного – Словаччина, 25 червня – Фінляндія, а 27 червня – Угорщина.

До 1 грудня 1941 року німецькі війська просунулись углиб території СРСР на 800-1200 км і захопили Прибалтику, Молдову, Білорусь, Україну і значну частину Росії. Низька боєздатність і неготовність Червоної армії до війни, ігнорування Сталіним попереджень розвідувальних служб про план німецького вторгнення привели до втрати Радянським Союзом важливих сировинних, виробничих і продовольчих районів, смерті мільйонів цивільних. Наступ ворога вдалось зупинити лише на лінії Ленінград – Москва – Ростов-на-Дону.

Коментарі