Останні дванадцять місяців президент займався тим, що переступав червоні лінії

  • Березень 16, 2020

Рік тому у Володимира Зеленського багато хто повірив. Це було нескладно – майбутній президент не заважав нікому себе придумувати. Поки інші політики змагалися в прозорості, головний претендент вправлявся в дзеркальності. У ньому відбивалися будь-які очікування – і кожен бачив те, що хотів.

Одні бачили євроінтеграцію. Інші – миротворчість. Треті – боротьбу з корупцією. Четверті – соціальне заступництво. Суперечливість очікувань нікого не бентежила. Кожен був упевнений, що президент буде жити саме його порядком денним. Рушниці очікувань приречені були почати стріляти – і вони почали.

Правда лише через рік.

Поки інші політики змагалися в прозорості, головний претендент вправлявся в дзеркальності. У ньому відбивалися будь-які очікування – і кожен бачив те, що хотів

Останні дванадцять місяців президент займався тим, що переступав червоні лінії. Ті самі, які креслили йому на піску найрізноманітніші групи. Але рятувало його саме те, що ліній було багато – а тому жодна з них не тягнула на роль тієї головної, після якої настає перелом.

“Справа ветеранів та волонтерів”, прикордонні виключення для Dr. Alban, мирні ініціативи Сергія Сивохо – це і багато іншого встигло налаштувати проти президента тих, хто живе порядком денним війни.

Відставка Кабміну, принесення в жертву Рябошапки, обіцянка розібратися з наглядовими радами держкомпаній – встигли розчарувати “риночників”. Тих, хто мріяв про реформи і євроінтеграцію.

Земельна реформа і приватизація відштовхнули патерналістів. Фіскальна політика озлобила ФОПів. Розмови про подачу води в Крим перевели в опозицію кримських татар. А режим пенсійного щастя, який не відбувся, ризикує відгукнутися фрондою бюджетників.

У наявності – класична історія про несучі колони. Кожне нове “те, що трапилося” і “не трапилося” вибиває чергові опори з-під президента. Рік тому він був президентом більшості. Але вже тоді було зрозуміло, що головне питання в тому, президентом якої саме меншини Зеленський в результаті обере бути.

А друге питання полягає в тому, як будуть складатися відносини президента зі своїми найбільшими акціонерами.

Падіння рейтингу схоже на падіння котирувань – цей процес змушує тебе перекредитовуватися – аж до того моменту, поки ти не потрапляєш в повну залежність від інвестора

Тому що будь-який перспективний політик завжди може розраховувати на інвесторів. Тих, за чиї кошти він буде створювати і утримувати партію. Тих, хто буде інвестувати в його медіапопулярність. Тих, кому під силу утримувати його політичну інфраструктуру. У разі перемоги політик починає віддавати борги.

Весь минулий рік Зеленський був найбільш швидкозростаючим політичним активом. Він дорожчав щодня – і міг дозволити собі вибирати союзників і попутників. Але падіння рейтингу схоже на падіння котирувань – цей процес змушує тебе перекредитовуватися – аж до того моменту, поки ти не потрапляєш в повну залежність від інвестора. І вже не ти визначаєш правила гри – а він.

Рік тому найголовнішим капіталом Володимира Зеленського була його особиста популярність. Але тепер питання не тільки в тому, до кого саме стануть перетікати його колишні симпатики. Куди важливіше те, як змінюватиметься формат його власних відносин з інвесторами. Всіх тих, кого сам він міг вважати своїми ситуативними партнерами – не здогадуючись про те, що “попутники” не вони, а він сам.

Шостого президента країни дуже багато буде ріднити з його власним виборцем. І той, і інший стануть розлучатися зі своїми ілюзіями самостійно

Часом здається, що третій президент України міг би багато розповісти шостому. Зрештою, кому, як не Віктору Ющенку знати про те, якою непостійною може бути народна любов. Або про те, чим загрожує союз з проросійськими партіями. Або про те, хто приходить до влади після слабкого президента, який зумів занурити своїх виборців в апатію. З тією лише різницею, що Ющенку довелося бути президентом в “ситі” нульові, без відкритого збройного конфлікту з ядерною державою і “чорних лебедів” у вигляді коронавирусу.

Але один не розкаже, а інший не послухає. А тому шостого президента країни дуже багато буде ріднити з його власним виборцем. І той, і інший стануть розлучатися зі своїми ілюзіями самостійно.

Пристебніться, буде трясти.

Павло Казарін
Журналіст

Коментарі