У поверхневих водах річкового басейну Дніпра виявили 161 забруднювач

  • Червень 30, 2021

Серед інших – гербіцид атразин, метали кадмій і нікель, що загрожує здоров’ю населення України та може спричинити екологічну катастрофу.

Про це свідчать результати аудиту Рахункової палати України.

Дослідження стосувалося ефективності виконання заходів Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року.

В якому стані Дніпро
Останні проведені дослідження виявили, що показники якості води в річці погіршуються. Зокрема, наявні значні перевищення вмісту синтетичних речовин: сільськогосподарських отрутохімікатів, фармацевтичних препаратів та речовин, які використовується у парфумерії – синтетичного мускусу, важких металів: цинку та міді, а також ртуті.

Крім того, цвітіння Дніпра є однією з основних причин масового мору риби. Ситуація також погіршується обмілінням річки, яке відбувається внаслідок відсутності днопоглиблювальних робіт, які здійснювались при використанні річки як транспортної артерії. Таким чином, екологічний стан басейну Дніпра фактично катастрофічний.

Скільки грошей витратили
Як йдеться в довідці, у рамках реалізації Програми на екологічне оздоровлення басейну річки Дніпро та поліпшення якості питної води за чотири роки спрямували 4,2 млн грн. Що є вкрай недостатньо. За ці кошти провели моніторинг стану навколишнього природного середовища в басейні річки та забезпечення розвитку інформаційних систем екологічного менеджменту.

І це при тому, що використання басейну річки розрахунково за 2017 – 2020 роки принесло понад 100 млрд грн до держбюджету. Щорічний обсяг водозабору з басейну річки становить 7,4 млрд куб. м, або 78,7% забору води з поверхневих водних об’єктів України.

“Якщо екологічна ситуація в басейні річки не поліпшиться, вода і надалі забруднюватиметься. Виникне необхідність її повного очищення, що призведе до значних навантажень на державний бюджет. Витрати можуть бути у понад 2 тисячі разів більші за передбачені видатки з бюджету на виконання заходів Програми за цим напрямом”, – наголошується у звіті.

Обсяг виконаних робіт: очікування та реалії
Загалом протягом 2013-2020 років в рамках програми екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро та поліпшення якості питної води коштом усіх джерел фінансування

– побудували та реконструювали каналізаційні мережі водовідведення протяжністю 16,2% планових обсягів;

– збудували протиерозійні гідротехнічні споруди та здійснили агротехнічні протиерозійні заходи на площі 0,1% планових обсягів;

– побудували та реконструювали 14,3% споруд зливової каналізації, забезпечивши плановий рівень її протяжності лише на 0,2%;

– системи чистішого виробництва створені тільки на трьох зі 162 підприємств, що становить 1,9%.

Коментарі