Україна опинилася на 43 місці з 88 країн у публічному рейтингу рівня володіння англійської мови в різних країнах у 2018 році

  • Серпень 21, 2019

У 2017 році наша держава займала 47 місце в списку і були в групі “нижче середнього”.

Про те, як змінюватиметься рівень англійської в українців і хто найкраще знає іноземну мову говорить засновник онлайн-школи вивчення англійської мови EnglishDom Максим Сундалов.

Що допомагає підвищити рівень англійської мови в українського населення?
– Основними “двигунами” такого прогресу є іт-індустрія, нова реформа освіти, а також доступність онлайн-вивчення англійської. Крім цього, неухильно зростає попит на англомовних фахівців. Разом з ним і кількість шкіл, курсів та програм для вивчення мови.

Очевидно, що Україна стає новою “силіконовою долиною”, експоненціальне зростання кількості фахівців, які працюють в цій сфері – очевидне. Крім того, зростають і штати представництв міжнародних компаній. Зараз в ІТ-сфері працюють більше 100 тисяч українців. Ці люди щодня комунікують англійською мовою, відправляють листи, навчають інший персонал і презентують проекти. Запит до їхнього рівня володіння мовою зростає з кожним днем.

У яких сферах фахівці мають найвищий рівень англійської?
– Зараз знання англійської – це стандартний навик, як стресостійкість та комунікабельність, наприклад. При цьому, здобувач, який володіє хоча б середньою англійською оцінює себе на 10-15% вище, ніж аналогічний кадр без мовних навичок.

Рівень володіння англійської в робочому середовищі зумовлюється сферою діяльності. Отже, безумовні лідери: юристи, консалтинг та інші. До речі, більше 45% наших студентів – це представники it-індустрії, а корпоративний сегмент – найбільший замовник – 350 українських компаній. Рівень володіння мовою у таких студентів сильно вище, ніж в інших сферах.

На яких посадах знання англійської мови стає необхідним?
– Їх стає дедалі більше. За останній рік в рейтинг вирвалися – документообіг, кол-центри і логістика. Найбільш високий рівень володіння мовою у менеджерів середньої та вищої ланки. Зовсім скоро ми можемо зіткнутися з дуже негативною тенденцією – багато роботодавців вкладають ресурс, в тому числі і освітній, тільки в співробітників вищої ланки. За підсумком ми маємо два класи: міжнародний, адаптований до умов роботи в будь-якій компанії, англомовна еліта і локальний – неангломовний допоміжний персонал.

Чи зростатиме рівень англійської у майбутніх поколінь?
– Питання швидкої інтеграції англійської мови в усі сфери нашого життя зараз стоїть, як ніколи гостро. 15 липня 2019 року Міністерство освіти України затвердило нову Концепцію розвитку англійської мови в університетах. Тепер для вступу до ВНЗ необхідно володіти рівнем англійської не нижче B1. Студенти бакалаври повинні знати мову вже на рівні B+, а ось магістри і доктори філософії – не нижче B2.

Очевидно, що ми рухаємося в бік глобалізації і в освітній сфері. Обмін студентами з європейськими та американськими вузами – все ближче. При цьому рівень володіння мовою у студентів все ще сильно нижче середнього. Це “палиця з двома кінцями”, з одного боку – вже шалений попит на англомовних фахівців, з іншого боку – дуже низький рівень знань. Разом з тим, з’являється надія на те, що освітній і корпоративний сегмент вимушено підвищать загальний рівень знання англійської мови в країні.

Який рівень англійської потрібен українцю, щоб вільно спілкуватися в англомовному середовищі?
– Для вільної комунікації на загальні теми буде достатньо intermediate, тобто середнього рівня. Для професійних бесід, ділових листувань і розмов на більш складні теми, наприклад культурні, соціальні, політичні та інші потрібно рівень володіння мовою не нижче upper-intermediate, а це пороговий-просунутий рівень.

Самостійно покращити англійську до розмовного і вищого рівня людині буде складно. Але можна почати зі збільшення словникового запасу, у цьому допоможуть онлайн-тренажери. Відразу скажу – цього вистачить лише для того, щоб підтягнути англійської до “трохи нижче середнього”. Потрібно контактувати з носіями мови, дивитися Netflix та читати переклади пісень.

Чим відрізняється рівень англійської середньостатистичного українця у порівнянні з іншими європейськими країнами?
– Рівень знання мови серед населення залежить від масштабів інтеграції цієї мови. Наприклад, Польща, буквально за два роки піднялась фактично на 10 пунктів у рейтингу. Там більш розвинена туризм, приїжджають як носії англійської, так і інші європейці, які спілкуються з місцевим населенням англійською. Тому для поляків вивчення мови стає необхідністю. Збільшення кількості штатів міжнародних компаній в Польщі, а також професійний, освітній і культурний обмін – ось очевидні чинники, які вплинули на швидку інтеграцію англійської мови в Польщі.

Чим ще?
– Головні носії англійської зараз – представники IT, реклами, консалтингу, підприємці, студенти, представники арту. Це люди, які регулярно взаємодіють зі світом, а універсальна мова спілкування цього світу – англійська. У країнах, що увійшли в верхні позиції рейтингу знання англійської мови є відкрите бізнес-середовище, велика кількість міжнародних навчальних програм, і знову – розвинений туризм. Держава не мотивує людей вивчати англійську, воно створює середовище, в якій використання мови неминуче.

Як діяти уряду та суспільству загалом, щоб у країні теж зростав рівень англійської у людей?
– Потрібно підвищити вимог до HR-директорів, зробити доступними сервіси онлайн-вивчення мови і адаптувати міське середовище, наприклад змінювати або добавляти англомовні написи на вивісках чи підвищити вимоги до обслуговуючого персоналу.

Україна рухається в правильному напрямку, айтішники, українські художники, дизайнери і музиканти – двигуни прогресу. Для них англійська – необхідний навик і таких фахівців все більше. За рахунок цього зростає конкуренція, для того, щоб потрапити на менеджерську посаду вже необхідний хоча б володіти середнім рівнем англійської мови.

За результатами щорічного дослідження міжнародної освітньої компанії EF Education First, в групу з “дуже високим” рівнем знання мови потрапили практично всі скандинавські і західноєвропейські країни. Перші місця зайняли Швеція, Нідерланди та Сінгапур. Україна потрапила у третю категорію із “помірним” рівнем володіння англійською мовою і зайняла передостаннє місце. Вище за нас, на одну сходинку, розташувалась Росія. Сюди потрапила й Білорусь. Сусідня Польща розмістилась першою у групі з “високим” рівнем знань англійської мови. Аутсайдерами стали Узбекистан, Ірак і Лівія. Вони посідають три останні сходинки і мають “дуже низький” рівень володіння англійською мовою.

Автор: Соломія Цура

Коментарі