Уряду варто терміново підготувати бюджет до війни

  • Квітень 14, 2021

Треба пришвидшувати роботу над відновленням підмороженої програми з МВФ

За два тижні квітня Мінфін залучив внутрішніх запозичень на 2,7 млрд. План на квітень згідно з розписом державного бюджету – 32,2 млрд.

Нагадаю, план по внутрішнім запозиченням до кінця березня виконувався повністю (100%), але план по зовнішнім запозиченням був так само повністю провалений (0%).

Тепер проблеми почалися вже і з внутрішніми запозиченнями. Разом з тим, 14 квітня має відбутися погашення ОВДП на 13,3 млрд і зазвичай більшу частину погашень інвестори рефінансують – знову вкладають в ті ж ОВДП. Але нині цього не відбулося: спостерігаємо певний відтік капіталу з державного боргу.

Враховуючи загрозу ескалації збройного конфлікту з Росією, яку ми зараз маємо, уряду варто терміново зайнятися вирішенням бюджетних проблем. Очевидно, що зараз нам буде конче потрібен надійний доступ до фінансування, а значить, треба пришвидшувати роботу над відновленням підмороженої програми з МВФ.

Окрім цього, варто замислитися, наскільки в принципі зліплений з “хотєлок” бюджет з вже високим дефіцитом та відсутніми пріоритетами відповідає нашій нинішній ситуації.

Якщо наші головні проблеми зараз – загроза війни та подолання епідемії, то саме на них і треба спрямовувати кошти. Так само, треба мати чесну відповідь на запитання, як ми фінансуватимемо роздутий бюджет, якщо почнеться війна і в нас одночасно впадуть доходи та втратиться доступ до фінансових ринків.

Якщо наші головні проблеми зараз – загроза війни та подолання епідемії, то саме на них і треба спрямовувати кошти

Сфера публічних фінансів потребує такої ж підготовки до можливого конфлікту, як і інші сфери економіки та суспільного життя.

Мушу відзначити, до речі, що росіяни це, на жаль, розуміють. Центральний банк РФ приймає заходи для підвищення стійкості російської фінансової системи, а російський Мінфін активно акумулює кошти.

Мене особисто ці дії дуже хвилюють, оскільки вони є не менш (а може й більш) сильним доказом підготовки до можливого конфлікту, аніж переміщення військ до нашого кордону. І ми маємо так само готуватися, а не дивитися мовчки на провалений план запозичень та розбалансований бюджет.

Павло Кухта
Керівник з політичних питань Київської школи економіки

Коментарі