Верховна Рада ухвалила закон “Про корінні народи України”

  • Липень 1, 2021

Документ підтримали 325 депутатів.

Проголосували всі фракції і групи – “Слуга народу”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, “Голос”, “Партія “За майбутнє” і “Довіра”.

Нуль голосів “За” – прокремлівська ОПЗЖ.
Прийняття проекту акта дасть можливість корінним народам України повною мірою володіти всіма правами людини й основоположними свободами, визначеними нормами міжнародного права, а також передбаченими у Конституції та законах України
Законопроект визначає, що корінний народ України – це автохтонна етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України.

Згідно з документом, корінними народами України є:

кримські татари;

караїми;

кримчаки.

Документ надає корінним народам та їх представникам колективне та індивідуальне право на: повне володіння всіма правами людини і основоположними свободами, визначеними у:

Статуті Організації Об’єднаних Націй;

Загальній декларації прав людини;

Декларації Організації Об’єднаних Націй про права корінних народів та в міжнародних договорах;

Конституції та законах України.

Документ визначає гарантії корінних народів щодо правового захисту від будь-яких дій, направлених на:

позбавлення ознак етнічної приналежності та цілісності як самобутніх народів, позбавлення культурних цінностей;

виселення або примусове переміщення із місць компактного проживання в будь-якій формі;

примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі;

розпалювання расової, етнічної чи релігійної ненависті, направленої проти них.

Серед основоположних прав корінних народів документ гарантує їм культурні, освітні, мовні та інформаційні права, а також право на сталий розвиток.

Документ також передбачає визначення правового статусу представницьких органів корінних народів України, їх ресурсного забезпечення, а також питання міжнародного представництва корінних народів.

Минулої суботи в Україні відзначали День кримськотатарського прапора. Прапор розгорнули на контрольно-пропускному пункті “Чонгар”, що на адмінкордоні з окупованим Росією Кримом.

Коментарі