Вони не мали щеплення

  • Лютий 2, 2020

Поки багато людей переймаються і слідкують за тим, як поширюється новий штам коронавірусу 2019-nCoV, на другий план відходять інші небезпечні хвороби, які вже тут і зараз, — ГРВІ та грип.

Лише за тиждень захворіло майже 200 тисяч людей

За даними Центру громадського здоров’я України, минулого тижня було перевищено епідпоріг захворюваності на 1,4%. Лише за цей же час захворіло майже 200 тисяч людей, померло чотири людини. Вони не мали щеплення проти грипу. Загалом лабораторно підтверджено 13 смертей від ускладнень грипу з початку епідсезону.

Перевищення епідпорогу ще не означає початок епідемії грипу, але вказує на збільшення інтенсивності захворюваності. Епідемію фіксують, коли показники захворюваності на грип та ГРВІ перевищують епідемічний поріг середнього, високого або дуже високого рівня інтенсивності. Поки таких показників не досягнуто.

Перевищення епідпорогу ще не означає початок епідемії грипу

Але за такого рівня захворюваності важливо не втрачати пильності і зосередитися на профілактиці. Водночас, не піддаватися паніці через хвороби, яких ще навіть немає в Україні. Пам’ятайте, що надмірний стрес може впливати на захисні функції організму.

Є базові рекомендації, які допоможуть зробити себе менш вразливим до будь-яких хвороб — застуди, грипу і навіть коронавірусу:

– Ретельно мийте руки водою і милом. Якщо вода і мило недоступні, використовуйте антисептик для рук. За першої ж нагоди шукайте можливості помити руки водою і милом.

Руки мити слід протягом 20 секунд

Миття рук просто водою без мила та витирання недостатньо ефективне. Мило і його пінка допомагають змити бруд та мікроби. Пам’ятайте, що руки мити слід протягом 20 секунд.

– Не торкайтеся носа, рота чи очей брудними руками.

Ми часто торкаємося своїх очей, носа і рота, навіть не усвідомлюючи цього. Таким шляхом патогенні організми з брудних рук можуть потрапити в організм, викликаючи різні хвороби. Через брудні руки передаються кишкові інфекції та той самий грип. Також мікроби з брудних рук можна перенести на інші предмети — поверхні меблів, поручні, стільниці або іграшки, або ж потім перенести на руки іншої людини.

Краплі, заражені вірусом застуди чи грипу, можуть залишатися “заразними” протягом кількох годин, залежно від поверхні, на яку вони потрапляють і умов навколишнього середовища. Як правило, довше вони живуть на твердих поверхнях — на металі чи пластику, менше — на м’яких поверхнях.

Інші фактори, а саме кількість частинок, що осідають на певній поверхні, температура та вологість навколишнього середовища, також визначають, наскільки довго віруси застуди чи грипу залишатимуться активними. Низькі температури підвищують виживання вірусів у повітрі.

– Уникайте тісного контакту з людьми, які мають симптоми грипу чи застуди.

Безпечною відстанню вважають приблизно два метра від хворої людини

Найчастіше вірус грипу потрапляє до організму повітряно-крапельним шляхом, коли людина його вдихає. Аби зменшити ризики захворіти, безпечною відстанню вважають приблизно два метра від хворої людини.

Захист також може забезпечити звичка пчихати чи кашляти у серветку, яку одразу ж треба викинути у сміття, а не залишати десь на столі чи у кишені. Опісля варто помити руки. Якщо серветки немає, пчихати та кашляти краще у згин ліктя, а не долоні.

Люди з грипом найбільш “заразні” в перші 3-4 дні після початку хвороби. Також дорослі, які не мають проблем зі здоров’ям можуть передавати вірус навіть за день до появи симптомів і до 5-7 днів після початку хвороби. Діти та люди з ослабленим імунітетом можуть бути “заразні” більш ніж 7 днів.

– Провітрюйте приміщення і робіть вологе прибирання.

Надто сухе повітря у кімнаті сприяє тому, що частинки бруду та пилу довше зависають у повітрі, тому вони можуть бути додатковими подразниками та носіями бактерій і вірусів.

Також поверхня слизової оболонки носу, має постійно омиватися рідким слизом. Так вона очищується — це захисна система нашого організму. Якщо в приміщенні надто сухо, ця захисна функція не буде працювати.

Занадто сухе повітря може навіть сприяти початку спалахів грипу

Є дослідження, які вказують, що сухе повітря негативно впливає на захисні функції організму і підвищує ризики захворіти на грип. Також занадто сухе повітря може навіть сприяти початку спалахів грипу.

– Вакцинуйтеся від грипу.

Це особливо важливо для людей, які мають хронічні хвороби, дітям та вагітним. Щеплення проти грипу можна робити протягом усього епідсезону, а не лише на початку. Тому якщо ви досі не вакцинувалися — доцільно і потрібно зробити це зараз

Щеплення можна робити протягом усього епідсезону, а не лише на початку

– Збалансовано харчуйтеся, пийте достатньо рідини і будьте фізично активним. Дотримуватися цих базових порад доцільно завжди, аби залишатися здоровим і мати ресурс на боротьбу з хворобами.

Якщо ж захворіли:

Не займайтеся самолікуванням і консультуйтеся зі своїм сімейним лікарем.

Не намагайтеся переносити хворобу “на ногах”, якщо захворіли — залишайтеся вдома.

Збалансовано харчуйтеся і пийте достатньо рідини. Наш організм — основний інструмент боротьби з грипом.

Не перетворюйте кімнату “на бункер” — регулярно провітрюйте та зволожуйте приміщення.

Звичайну застуду можна “вилікувати” постільним режимом і рясним питтям протягом кількох днів. Грип — більш серйозне захворювання, яке зазвичай потребує консультації з лікарем.

Навіть мінімальні заходи профілактики будуть вагомим внеском не лише до вашого здоров’я, але й ваших близьких, колег, людей, які їдуть поруч у транспорті.

Уляна Супрун

Коментарі